ارتباط با ما 02188217901

میز اقتصادی شبکه خبر با محوریت تعهدات شرکت آریو تجارت سهیل

زمان مطالعه: 3 دقیقه در این گزارش، آمار واردات نهاده های دامی به کشور بررسی شده و در مورد تعهدات شرکت آریو تجارت سهیل نقد و بررسی کاملی توسط مهمانان میز خبری صورت گرفته است. دکتر عسکرزاده، معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با شفاف کردن شرایط موجود و بیان نکاتی از قبیل مسایل تخصیص ارز و حمل و نقل کالا های اساسی فرمودند تا انتهای تیر ماه تعهدات شرکت آریو تجارت سهیل در مورد مشتریانش تا حد کاملی به انجام خواهند رسید.

3 دقیقه مطالعه
0 دیدگاه ثبت شده
admin
زمان مطالعه: 3 دقیقه

عباس عسکرزاده در میزگرد اقتصادی شبکه خبر با بیان اینکه تأمین امنیت غذایی کشور بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: با توجه به شرایط حساس جهان، تأمین کالاهای اساسی اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه ماجرای شرکت آریو تجارت سهیل و واردات نهاده‌های دامی توسط این شرکت اضافه کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی از این شرکت به عنوان مباشر استفاده کرده و همه چیز آن قانونی بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کل پول دریافتی از تولیدکنندگان در حسابی در بانک کشاورزی موجود و بلوکه شده است، اضافه کرد: تولیدکنندگان نگرانی درباره مبلغ پرداختی خود نداشته باشند و طبق روال این پول باید به ارز تبدیل شود تا نهاده از بنادر تخلیه و بارگذاری شود.

عسکرزاده ادامه داد: ارزی که باید از بانک مرکزی تأمین شود، هنوز تخصیص داده نشده و هیچ پولی به شرکت آریو تجارت سهیل تاکنون پرداخت نشده است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، در صورت فرایند تکمیل و تأمین تا پایان تیرماه بخش عمده نهاده‌های دامی موردنیاز تولید در سامانه بازارگاه بارگذاری می‌شود.

وی تاکید کرد که طرف حساب ما سازمان مرکزی تعاون روستایی است و آریو تجارت سهیل طرف حساب ما نیست بلکه مباشر تعاون روستایی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ شرکت کوچک و بزرگ تامین نهاده‌ها را برعهده دارند، گفت: وضعیت جنگ روسیه و اوکراین سبب اختلال در تامین نهاده‌ها توسط این شرکت‌ها شده است.

به گفته وی، در برخی از موارد خریداری توسط این شرکت‌ها انجام شده است ولی در زمان بارگیری ممانعت در بارگیری را شاهد بودیم، به همین دلیل چرخه تامین با مشکل مواجه شده است.

عسکرزاده با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تدابیر لازم را در نظر گرفت، تصریح کرد: در این راستا تعداد تامین کننده‌ها را افزایش دادیم و شرکت‌های بزرگ وزارت جهاد کشاورزی از شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان تعاون روستایی را در این زمینه پای کار آوردیم.

وی با بیان این که سامانه جامع تجارت بر فرآیند تامین کالاهای خارجی نظارت دارد، گفت: قسمتی از تاخیر به دلیل شرایط قبل جهانی بوده است، البته وزارت جهاد کشاورزی بر اساس سامانه بازارگاه از نظر سیستمی نظارت بر نهاده‌ها را انجام می‌دهد.

به گفته این مقام مسوول، در حال حاضر ۳ میلیون تن نهاده در بنادر وجود دارد.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تأخیر در تحویل نهاده‌ها توسط شرکت «آریا تجارت سهیل»، گفت: مجموعه پول دریافتی در بانک کشاورزی بلوکه شده و موجود است، حتی یک دلار از حساب بانک مرکزی به این شرکت پرداخت نشده است.

وی با اشاره به تامین حدود ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده از ۴۹۰ هزار تن توسط شرکت آریا تجارت، افزود: مابقی نهاده‌ها نیز تا آخر تیر ماه تامین و تحویل دامداران و مرغداران خواهد شد.

عسکرزاده با اشاره به این که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن نهاده توسط این شرکت‌ها تامین شده است، گفت: تقریباً ۳۰۰ هزار تن از این میزان باقی مانده است که برای تخصیص کیفیت ارزی با بانک مرکزی هماهنگ شده که هماهنگی، همدلی و همراهی می‌طلبد که تا آخر تیر ماه این نهاده‌ها به دامداران و مرغداران تحویل داده شود.

وی با تاکید بر این که یکی از مشکلات در تحویل نهاده‌ها، حمل و نقل است، یادآور شد: یکی از محدودیت‌های گمرکات شمال بحث حمل و نقل است و تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا بخشی از نهاده‌ها را از جنوب تامین کنیم و تا آخر تیر ماه تمامی نهاده‌ها به دست مرغداران و دامداران برسد.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تغییر در سامانه بازارگاه، گفت: اصلاحات سامانه بازارگاه تا پایان مرداد و اوایل شهریور ماه عملیاتی خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر سامانه بازارگاه میزان سهم نهاده‌های دامی واحدهای مرغداری و دامداری را مشخص می‌کند و سهم هر مرغدار و دامدار برای دریافت و مصرف نهاده‌ها مشخص است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران نیز در برنامه میز اقتصادی “تاخیر در تامین نهاده‌ها”، گفت: بارگیری نهاده‌های دامی برای واحدهای گاوداری بزرگ در حال انجام است و تاکنون یک پنجم این نهاده‌ها آزاد شده و بارگیری می‌شود.

سید احمد مقدسی با بیان این که تامین ارز این نهاده‌ها توسط بانک مرکزی انجام شده است، یادآور شد: تا زمانی که تامین ارز توسط بانک مرکزی انجام نشود آزادسازی نهاده‌ها از گمرک انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل عدم تخصیص ارز، دامداران ما هم‌اکنون دچار مشکل شدند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران نیز با حضور تلفنی در این برنامه خبری بیان کرد: ذرت‌ها برای استفاده دامداران و مرغداران بارگیری می‌شود و روند بارگیری همچنان در بندر امیرآباد ادامه دارد.

مجتبی عالی افزود: در  حال حاضر در بندر امیرآباد حاضر هستم و امروز ۱۲ هزار تن نهاده دامی با ۴ کشتی بارگیری شده است.

وی افزود: این ذرت‌ها برای استفاده دامداران و مرغداران بارگیری می‌شود و روند بارگیری همچنان در این بندر ادامه دارد.

لینک خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *